BÜYÜK RESİM

Arama motorunda bir şey aramaya gör… Ya da hasbelkader bir şeye tıkla. Hatta birisiyle muhabbet ederken aranızda belirgin bir mevzu geçsin… eyvah radara yakalandınız bir kere. Aradığınız, tıkladığınız veya internete bağlı bir cihaz yanında konuştuğunuz o şey/ler sizi bıktırıncaya kadar karşınıza çıkıyor, taciz ediyor, istifrağ edecek noktaya kadar getiriyor. 

Bu böyle ve bir tarafta dursun…

İki resim arasındaki yedi farkı bul gibi şeyleri bilmiyorum sevmeyen var mıdır? Kafa dağıtmak için karşıma çıktıkça veya bir şekilde karşılaşırsam ilgilenirim. Her nasıl olduysa bir yerde tıkladım mı, yoksa bir muhabbette geçti de internetin radarına mı yakalandım bilemedim; bu aralar IQ’mü muhatap alarak bir sürü şey geliyor Google’da karşıma. Canımı sıkıyor 🙂

“5 saniyeniz var, muzların arasındaki yılanı gören ‘süper zeki’ sayılıyor.”

“7 saniyeniz var, hangi kadının evinde köpek var tahmin edin.”

“Resimdeki farklı ineği kimse bulamadı. IQ seviyesi 130 üzerinde olanlar 9 saniyede buluyor.”

“15 saniyeniz var… Kayaların arasındaki gizli kuşu bulan sivri zekalı sayılıyor.”

Bunlar Google sayfasına en son girdiğimde karşıma çıkanlar. Bunun gibi daha neler neler… E, ne yani mi diyorsunuz? E’si şu: Bunlarla karşılaştıkça aklıma hep büyük fotoğraf ve gerçekten ona muhatap olan insanın görmesi gerekenler geldi, durdu. Bu vesileyle de paylaşmak istedim.

Efendim, mevcudatın her birisi elli beş lisan ile Allah’ın varlığını ve birliğini gösteriyormuş.[1] Nereye ve neye baksak aslında Allah’ın esmasına muhatapmışız. Mesela bir koyuna bakıyorsunuz; yeşil ot veya sarı saman yiyip su içiyor. Fakat size besleyici bir süt, elbiselik ip için yün, organik gübre, protein gibi pek çok güzellikler veriyor. 

Alıştığımızdan veya sürekli bu şekilde gördüğümüzden ne merak ediyoruz ne de araştırıyoruz. Fakat o koyun ve benzer diğer hayvanların içinde yiyip içtiklerini işleyip bize faydalı hale getirecek zahirde bir fabrika gözükmüyor. O hayvanlar da bu yaptıklarının çok da farkında değiller. Öyleyse nasıl ve niye oluyor da sonuç sebepten daha mükemmel olacak neticeler çıkıyor? 

Ve bizler, niçin böyle bir etkileşimin resmine bakıyor ve bir şeylerin farkına varamıyoruz?

Bunları yazarken başka hayvanlar; sivrisinek, ipekböceği, solucan vb. hücum etti zihnime. Tabii ki bitkiler. Bakıyorum, bir elma ağacı çamurlu su içiyor, fakat rengiyle, kokusuyla, tadıyla, şekliyle, cazibesiyle ne ağaca, ne toprağa, ne sebep olan başka bir şeye benzemeyen ve onlardan daha mükemmel bir netice/meyve veriyor. Bu bitkilerin ve meyvelerin her birisi hem besleyici gıda hem de hastalıklara iyi gelen birer ilaç oluyor. 

Acayip değil mi?

İnternette sürekli karşıma çıkan ve dinlenme zamanlarında bana eğlence de olan yukarıda bahsettiğim şeylere bedel, her an gözümün önünde olan mevcudat ve o büyük resim dikkatimi tekrar çekmekle, IQ’üm üzerinden de taciz etmeden, farkındalığımı bekleyen nesnelere döndüler. Sadece zahirine değil de manasına da bakmaya yeniden bir şevk uyandırdılar…

Görmek için bakmaya dair bir hissi/gayreti verdiler…

IQ’ye değil, bakış açısına parmak bastılar.[2]


[1] https://oku.risale.online/tilsimlar/yirmi-ikinci-sozun-ikinci-makami#46

[2] Mana-yı İsmi ve Mana-yı harfi kavramları için bakınız: https://risale.online/istilahlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s