AMA BU GERÇEK DEĞİL? EVET, BU HABER İŞTE!

– Ana haber sunucusu kimdir, nasıl olur?

– Bir aktördür.

– Bir aktör ne ister?

– Seyirci ister.

– Seyirci ne ister?

– Seyirci dram ister.

– Ama bu gerçek değil?

– Evet, bu haber işte!

– Ne zaman her dediğim gerçektir desen insanlar sana körü körüne inanacak…

– Gerçekten mi?

– Evet.

Bir filmden alındı bu cümleler. Fakat yaşadığımız hayatla neredeyse eksiksiz örtüşmesi insanın canını sıkıyor, moralini bozuyor. Hemen her meselede adına gazeteci/spiker veya başka bir şey diyen birileri çıkıp yalan yanlış bilgiler aktarmayı üzerine vazife biliyor.

Son yaşanan intihar hadisesi memleketin gündemine oturdu. Evet, oturup düşünülmesi, aksayan yönler varsa tespit edilmesi ve el birliğiyle gündeme gelen-gelmeyen/getirilmeyen benzeri pek çok vakıa ve sebepleri için neler yapılabilir bakılması önemlidir. 

Lakin münferit bir hadiseyi ele alıp, istediğin noktaya tutarak bunun üzerinden kime ne yakıştırabilirim, yanlış algıyla çamur atabilirim, genellemelerle kurum ve kuruluşlara hatta dine nasıl zarar verebilirim diye çaba içine girmek ve bunu yaparken de kırk tane çam devirmek akıl alası iş değildir…

Bir problem varsa çözümü de vardır ve ona bakmak lazım. Ne var ki hastalıklı nazar sadece kusurları göreceğinden bahisle cerbeze ile kişi kendisi aldandığı gibi, başkalarını da aldatır. Zira cerbeze, kendisince gördüğü kötü/yanlış tarafları köpürtmekle iyi/doğru olanlara galip getirme çabasıdır. Bunun yanında, olan üzerinden farklı zaman ve yerlerde vuku bulan şeyleri bir araya toplayıp o pencereden baktırır.

Hem cerbeze, akıl kuvvesinin ifrât/aşırı mertebesidir ki, cerbeze sahibi hakkı bâtıl, bâtılı hak suretinde göstermeye kadar hileli ve aldatıcı bir zekâya sahip olur. Olması gereken ise, vasat mertebesi yani hikmettir ki, hakkı hak bilir, imtisâl eder/uyar. Bâtılı bâtıl bilir, ictinâb eder/kaçar.

Sosyal hayat bir bahçe gibidir. Güzel de çirkin de aynı bahçede bulunur. Çiçek de diken de aynı topraktandır. Bize düşen sadece kötü yönlere odaklanıp, gündeme taşıyıp, afişe edip kötüyü/çirkini/yanlışı öncelemek değil, iyi ve güzel olana bakıp fertleri oraya baktırmak/yönlendirmektir. Bu arada elbette bahçedeki ayrık otları toplanacak, zararlı unsurlar kaldırılacaktır.

Bir kez daha gördük ki pek çok müessif hadisede din ve dindarlar sebep gösterilerek asıl sebepler göz ardı edilmekte, perdelenmektedir. Böylelikle insanlar/gençler dünya ahiret saadetini temin eden İslami çalışmalardan uzak kalmakta, dahası onları sıkıntıya sokacak nefsani ve şeytani arzulara kapılarak hayatı kendilerine zindan etmektedirler…

Allah bütün şerler ve şerirlerden muhafaza eylesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s