10 KASIM DEYİNCE BEN…

Liseli yıllar deli kanlı olunan yıllar… hareket, heyecan, iddia, dava, aykırılıklar vs. vs. her birisi için arayışın, durulmak için akmanın; durmak için durağın/rol modelin arandığı güzel anlar… Ömrü vefa eden herkes için gelip geçen, geçen özlenen zamanlar…

10 Kasım deyince benim aklıma hep o yıllarım gelir. Zira o yıllarda tanımıştım Osman Yüksel Serdengeçti’yi ve Serdengeçti 10 Kasım’da vefat etmişti. Allah rahmet eylesin…

Okumaya yoğunluk kazandığımız, dava, şuur gibi kavramlarla hemhal olduğumuz vakitlerdi o yıllar. Deli gibi okurduk. Şiirleri Necip Fazıl’dan ezberlemiştim ağırlıklı olarak ama hareketleri Serdengeçti’den kapmıştım. Daha başka bir hava katardı bana dik başlılığı, itiraz ediş şekli bile ve arada çıkan dergisi…

Liseli yıllar işte denilip geçilebilir belki, aklımız başımızda olmadığı anlar… Belki öylesi daha mı güzeldi, hep o yıllarda mı kalsaydık… Elbette bu mümkün değil ama özlemi kaybolmayan şeyler her vesileyle gelip oturur hayal köşkünüze ve tatlı bir atmosfer verir gönlünüze.

Bir gün kravatı bacağıma bağlamıştım. Tuhaf bir görüntü elbette. Hele o zamanlar… Hadi gevşek bağlarsın, takmazsın (onun da hikâyesi ayrı) anlaşılır da bacağa bağlamak neyin nesi! Bunlar hep Serdengeçti’den işte. O da beline bağlayıp gitmiş ya hani, ben de daha görünür mü kılmak istedim, yoksa bir tık yukarı mı taşıdım o günkü hissiyatımı hatırlamıyorum ama bacağıma bağlayıp gitmiştim okula. Arkadaşlar, hocalar ve tabii ki idare “Hayırdır?” deyince bize de serden geçtilik miras kaldı. Uzun zaman Serdengeçti mahlasını ve imzasını kullandım. Mahlas bugün sosyal medya hesaplarımda isim olarak gözüküyor. (@msserdengecti)

Askere gitmeye karar verdiğim yıllardı. Şubeye gidip beyanda bulunduğumuzda birkaç imza işi de olmuş, ardından asker beni içeriye çağırmıştı. “Bu ne?” dedi oradaki şu an rütbesini hatırlayamadığım asker. Ben de “İmza” diye cevap verdim. “İsmin ne?” diye sordu bu kez. Ben de “Metin” dedim. “Ben okuyamıyorum” diye tekrar konuşunca ben de orada serdengeçti yazdığını ve Osmanlıca olduğunu söyledim. “Peki, bu imza yerine geçiyor mu?” diye devam etti asker. “Şu ana kadar idare etti, bundan sonrasını da bilemiyorum artık” deyip çıkmaya yeltenince, “Burada rahat rahat konuşuyorsun ama gittiğin yerde durum ne olur bilmem” artık diye aba altından sopayı göstermeden de edemedi. Ben de “Hayırlısı” deyip ayrılmıştım.

İlerleyen yıllarda Serdengeçti’nin Bediüzzaman ve Risale-i Nur talebeleri hakkında yazdığı yazı ve Bediüzzaman Hazretlerinin Serdengeçti’ye iltifatlı sözleriyle muhabbetim bir kat daha artmıştı kendisine. Bir ara mahlas olarak da Metin Said Serdengeçti ismini kullandım yazılarımda. Bu üç ismin bana tam da oturmuş olduğunu düşünmeden edemezdim. Kendini tanımla deseler; “metin/ sağlam olmak, said/ mutlu, mesud ve saidler zümresinden olmak, serdengeçti/ şuurlu ve sebatlı ve davası uğrunda her şeyi göze alıp Allah’a sığınarak hareket edebilmek” derdim herhalde ya da bu mahlasla aslında böyle bir cümle kurmuştum.

10 Kasım’da yerleşen ve netleşen bu tablodan dolayı bende kalıcı/hatırlatıcı oldu bugün ve aklıma gelen isimler de Serdengeçti ve Bediüzzaman oldu her daim.

Tabii bir de vefat eden eşim var. O da 10 Kasım’da ahirete gitti. Allah cümle geçmişlerimize rahmet etsin. Cehd ve sabır, mücahede ve hüzün hep bir arada oldu bende. Hayat da bu değil mi zaten. Dünya zıtlarla bütün. O da var, bu da. Mesele şu ki her iki hale ait durumlarda alacağımız tavır belirler/tanımlar bizi. Hayat, ömrünüz vefa edinceye kadar hep devam eder sizin için. Geçmişten aldığınız referanslar ise yönünüzü, duruşunuzu, halinizi belirler.

Rabbim hayır ve iyilik tarafında duranların durduğu yerde durmayı, onların halleriyle hallenmeyi ve aksine olanlara karşıda net kalabilmeyi nasib eylesin. Allah hayırlı insanlara hayır dua edebilmeyi de nasib eylesin. 

Nihayetinde “Kişi sevdiğiyle beraberdir” değil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s