PERGEL

Hakkında iyi kötü en çok konuşulan konuların başında eğitim gelmiştir desek, yanlış olmaz zannederim. Günümüzde de yine en çok tartışılan, konuşulan mevzuların başında eğitim gelmektedir. Neden demeye bile gerek duymayız çoğu zaman. Memleketimizde son yüz yılda 76 bakanın değiştiği eğitimin neresinden, neyinden bahsedeceğiz konusu da ayrı bir meseledir. 2002’den bu tarafa eğitim modeli 16 defa değişmiş denilse ne deriz? Omuz silker geçeriz yine çoğu zaman…

Tamam, eğitimde iyi olduğu söylenen, PİSA verilerinde üst sıralara taşınan ülkelerde de, eğitimden geçen insanlar hayatlarında pek çok sıkıntılar çekiyorlar. Ahlaksızlık, intihar, madde kullanımı var. Var da bunlar bizi ve eğitim sistemimizi konuşmayacağız manasına gelmez, değil mi?

Bununla beraber, “Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır” diyor Albert Einstein. Ve Nelson Mandela da, “Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir” cümleleriyle ifade ediyor düşüncesini. Eğitimi, insan ve toplumun en temel hakkı ve bir beraber olabilmenin teminatı gösteriyorlar.

“Eğitim eğitimcilerin eline bırakılmayacak kadar önemlidir” ironisinden bahisle, bir hakikatin varlığını şöyle çiziyorlar. “Eğitimin ilk ve en iyi merkezi evdir” derken Samuel Smiles, “Eğitim ana dizinden başlar. Her söylenilen kelime çocuğun kişiliğine konan bir tuğladır” diye ekler, Hosea Bacon. Bediüzzaman Hazretleri de bu meseleyi, “Ben bu seksen sene ömrümde, seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve manevi derslerdir” sözleriyle ifade etmektedir.

Eğitimin insan açısından değerine, “İnsan kuvvetsiz, mukavemetsiz ve istinatsız doğar; onu kuvvetli, mukavemetli bir insan yapacak olan terbiyedir” der, Jean J. Rousseau. Çıktısı açısından bakıldığında ise Terry, “Bilgi cesaret verir, cehalet küstahlık” diye ilave eder.

Usul de önemli elbette, belki de en can alıcı noktası burasıdır. Bunu bir parça Sokrates’in cümleleriyle ifade edersek: “Eğitim kıvılcımla ateş yakmaktır. Boş bir kabı doldurmak değildir.” 

Milli Eğitim Bakanı, “Pergel (isimli köpek) barınaktan geldi. Okullarımızın da alabilmesi için bir çalışma başlattık. ‘Bir bu mu kaldı?’ dediler. Emin olun, müfredata hayvan sevgisine dair bir yazı koymakla, okul bahçesine çocuğun seveceği, günaydın diyeceği bir can koymak arasında, ‘sevgi’ kadar büyük bir fark var” demişti sosyal medya diliyle yakın zamanda.

Bakan Beye Sokrates’in ifadesi çerçevesinde ve olması gerekenle değerlendirildiğinde, eğitim sürecini “bilgiye maruz kalarak değil de süreci yaşayarak gerçekleştirme” kısmına katılmamak mümkün değil elbette. Fakat bunun sadece köpekle simgeleştirilmesi yetmez. Eğitimi kuşatan köklü ve artık sözden çıkmış fiile dönmüş şekline ihtiyaç var. Yani pergeli okula getirmek yeterli değil, pergelin sabit ayağını, gerçekten eğitimin temeline koymak elzem.

Memleketimiz açısından son iki yüz yıldır fen ve felsefeden gelen dalalet fikirlerinin bütün müfredatı kuşattığı böyle bir zamanda talim ve terbiye meselesi çok daha ehemmiyet arz etmektedir. Bu manada durduğumuz yer ve söylediğimiz söz son derece önemlidir. Her kim olursa olsun!

Son sözü Hz. Ali (kv)’ye bırakalım:

“Bilgiyle dirilenler ölmez.”

* İrfan Mektebi Dergisi, Eylül 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s