ZİNCİRLER KIRILDI, AYASOFYA AÇILDI

Lise yıllarımızdı. Talebenin kravatsız olmadığı fakat bizim kravat takmadığımız yıllardı. Necip Fazıl’dan kaç şiir ezberlemiştim bilmiyorum. Fakat o yıllarda en çok Serdengeçti dikkatimi çekerdi, çekmiştir. Sözünü esirgemeyişi ve bunu yaparken halis ve fıtri oluşuydu belki de beni etkileyen. Ayasofya şiirini kaç kere okumuştuk; kaç kere dillendirmiştik bilmiyorum. 

İmzanın hayatımıza yeni girdiği dönemlerdi. Kaçıncı imzam idi onu da bilemiyorum, fakat benim imzam 163. Madde Kalksın yazısından ibaretti. Bir de en yakın arkadaşımın imzası vardı. O da Ayasofya Açılsın yazısını imza yapmıştı kendisine.

O yıllarda bildiğimiz buydu, elimizden gelen de bundan ibaretti. Yıllarca devam ettim. Ta ki rahmetli Özal ilgili maddeleri kaldırana kadar. Sonra imzamı serdengeçti olarak atmaya başladım…

Her şeyi dolu dolu yaşıyorduk o zamanlar. Bizden görmediğimiz her şeye tepki gösterdiğimiz, tavrımızı net koyduğumuz yıllardı. Hiç kimseye eyvallahımız yoktu. Sonu nereye varacağı önemli değildi. Ayasofya da o günlerin hissiyatı ve okumaları içinde hayatımızda yer eden en ehemmiyetli konulardan birisi idi normal olarak.

Hamdolsun Rabbimize, bugünleri gösterdi bize. Ayasofya Cami artık. Biletle değil, abdestle girilen mukaddes mekân. Bediüzzaman Hazretlerinin, “Bu kahraman milletin ebedî bir medar-ı şerefi ve Kur’ân ve cihad hizmetinde dünyada pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılıçlarının pek büyük ve antika bir yadigârı” dediği Ayasofya Camii, beş yüz sene devam eden vaziyet-i kudsiyesine çevrildi. İnşallah İslâm’da çok hüsn-ü tesir yapacak ve bu vatan ahalisine âlem-i İslâm’ın hüsn-ü teveccühünü de kazandıracaktır.

Ayasofya yeniden dirilişin sembolü olacaktır.

Burada Sezai Karakoç’un şu ifadelerini hatırlamak da yerinde olacaktır: 

“Ayasofya’nın cami olmaktan çıkarılması bir sebep değil, bir sonuçtur. Tekrar cami olarak açılması da bir sebep değil, bir sonuç olacaktır. 

İslam’ın Batı karşısında yenilgisinin, üstünlüğünü kaybetmesinin sonucu ve sembolik işareti olarak Ayasofya cami olmaktan çıkmıştır.

Ancak, Batı karşısında İslam âlemi olarak tam bağımsız olduğumuz gün ya da en azından, bu bağımsızlığın şuuruna vardığımız gün, kendimizi Batı’dan bağımsız hissettiğimiz gün, Ayasofya yeniden cami olacaktır.”

Ümit ve duamız odur ki o günler bugünlerdir veya başlangıcıdır. Rabbim bu millete ve memlekete zeval vermesin. Ayağındaki bütün prangaları ve ellerindeki kelepçeleri bir bir ve tez zamanda çıkarmayı nasib eylesin.

Ayasofya, evet cami oldu. Allah ümmete bu hali nasib etti. Ne kadar şükretsek azdır. Şimdi bizler, üzerimize düşen vazifeleri fark etmeli ve en güzel şekilde ortaya koymalıyız. Bu manasıyla da Ayasofya’nın cami olması netice ve son değil, yeniden bir başlangıçtır. 

Bediüzzaman Hazretleri, “Ne yapayım, acele ettim, kışta geldim. Siz inşaallah cennet-âsâ bir baharda gelirsiniz. Şimdi ekilen nur tohumları zemininizde çiçek açacaklar” diyordu o dehşetli yıllarda talebelerine. Bugüne şahit olduumuz güzellikler gösteriyor ki, evet yeni bir çağ başlıyor. Ümmetin baharı geliyor…

Bize de bu hakikat çiçeklerini yaşamak ve her tarafa ulaştırmak vazife olsun inşallah!..

*İrfan Mektebi Dergisi, Ağustos 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s